tDCS - mikropolaryzacja, przezczaszkowa stymulacja prądem stałym

I. Czym jest mikropolaryzacja?

Mikropolaryzacja lub inaczej przezczaszkowa stymulacja prądem stałym (z ang. tDCS – transcranial direct current stimulation), to jedna z najnowocześniejszych metod wspierających leczenie nieprawidłowości w funkcjonowaniu mózgu. Polega na:

  1. Zabieg polega na pobudzaniu kory mózgu bardzo delikatnym prądem, który jest wprowadzany przez jedną elektrodę, a wyprowadzany z mózgu przez druga elektrodę. Obie elektrody mocowane w specjalnym, wygodnym czepku. Zabieg jest całkowicie bezpieczny i bezbolesny. Prąd wykorzystywany w terapii ma napięcie rzędu 0,5-2 mikroamperów i jest to prąd bardzo zbliżony do naturalnych prądów występujących w mózgu człowieka.
  2. W trakcie zabiegu, działamy prądem na konkretny ośrodek w mózgu, który uległ uszkodzeniu lub funkcjonuje nieprawidłowo.
  3. Seria terapeutyczna składa się z cyklu 10 zabiegów, następujących dzień po dniu (maksymalnie 2 dni przerwy).
  4. Następnie, po 1-2 miesiącach warto zrobić serię przypominającą 5-10 zabiegów. Najnowsze badania pokazują, że serie zabiegów tDCS można powtarzać cyklicznie, dla zwiększenia efektu leczniczego. Pojedynczy zabieg trwa od 20 do 30 minut.
  5. Podczas terapii tDCS zalecane jest wykonywanie różnych zadań rehabilitacyjnych (ruchowych lub logicznych). Wzmacnia to działanie prądu na korę mózgu. Z tego jest możliwość łączenia zabiegu tDCS z terapią logopedyczną, neurologopedyczną lub pedagogiczną (w zależnpści od bieżącej dostępności dodatkowych specjalistów).

tDCS

II. Założenia techniki neuromodulacyjnej.

Terapia tDCS rozwija się bardzo dynamicznie w USA i w Europie Zachodniej. Jak dowodzą badania, juz w niedługiej przyszłości może stanowić jedno z najbardziej popularnych i skutecznych narzędzi terapeutycznych wśród nieinwazyjnych metod neuromodulacji mózgu.

III. Wskazania do terapii mikropolaryzacji (tDCS).

  • ADHD
  • Afazja i zaburzenia mowy
  • Autyzm
  • Choroba Alzheimera
  • Choroba Parkinsona
  • Depresja jednobiegunowa i dwugiegunowa
  • Fibromialgia i inne przewlekłe dolegliwości bólowe
  • Migrena
  • Mózgowe porażenie dziecięce
  • Problemy z pamięcią i uczeniem się
  • Padaczka
  • Schizofrenia
  • Udary mózgu
  • Urazy mózgu
  • Uzależnienia i nadużywanie substancji
  • Zaburzenie obsesyjno-kompulsywne (OCD)
  • Zaburzenia słuchu
  • Zaburzenia wzroku
  • Zespół Downa

tDCS

IV. Przeciwwskazania do terapii mikropolaryzacji (tDCS).

  • Ciąża.
  • Nowotwory.
  • Rozrusznik serca.
  • Ciała obce (klipsy, implanty, itd.).
  • Zastawka.
  • Padaczka (nie jest to przeciwwskazanie bezwzględne).

V. Jakie efekty daje mikropolaryzacja mózgu?

Wielu pacjentów zastanawia się, czy mikropolaryzacja pomaga na ich realne problemy i zaburzenia zdrowotne. Dowiedziono naukowo, że tDCS (transcranial direct current stimulansa), czyli przezczaszkowa stymulacja prądem stałym może przynieść pozytywne skutki u osób borykających się z różnymi schorzeniami.

Przykładowo dzięki zastosowaniu mikropolaryzacji u pacjentów z zaburzeniami logopedycznymi zaobserwować można zwiększone słownictwo lub pojawienie się nowych dźwięków. Wypowiadane głoski lub ich zlepek mogą stać się bardziej wyraźne, zdania mają większy sens. Terapia może także poprawić rozumienie słów kierowanych do pacjentów z różnymi zaburzeniami. W przypadku osób z ułomnościami ruchowymi na skutek mikropolaryzacji mózgu zauważyć można zwiększony zakres ruchu. Pojawiają się nowe gesty i odruchy, pacjent może wykonać niemożliwe wcześniej czynności. Bardzo istotnym skutkiem zastosowania terapii są także normalizacja napięcia mięśni oraz zmniejszenie wyrazistości wadliwych odruchów lub pozycji. W przypadku nieprawidłowej pracy narządu wzroku terapia może poprawić ostrość widzenia oraz poszerzyć jego pole. Ma zastosowanie także w redukcji oczopląsu oraz zeza. Terapia wpływa pozytywnie na przyspieszenie rehabilitacji neurologicznej, poprawione jest ogólne funkcjonowanie mózgu u pacjentów z różnymi zaburzeniami. Jak wspomniano wcześniej, nie są to jednak jedyne wady, które można wyleczyć dzięki mikropolaryzacji.

Trzeba zaznaczyć, że terapia wywiera wpływ nie tylko na ciało, ale i umysł pacjentów. Można zauważyć u nich poprawę samopoczucia, zmniejsza się odczuwanie strachu, zniwelowana jest agresja. W wielu przypadkach u chorych wyeliminowane zostają zaburzenia snu, brak interakcji z otoczeniem oraz niechęć do walki z chorobą. Stają się oni komunikatywni i chętniej uczą się nowych rzeczy.

Warto podkreślić, że mikropolaryzacja mózgu efekty najbardziej satysfakcjonujące daje, gdy połączona zostanie z innym rodzajem terapii dopasowanej do zaburzeń, z którymi boryka się pacjent, rehabilitacją albo neurorehabilitacją, a w niektórych przypadkach z farmakoterapią.

tDCS

VI. Co jeszcze warto wiedzieć na temat mikropolaryzacji mózgu?

Mikropolaryzacja jest stosunkowo nową formą terapii, w Polsce pojawiła się w 2003 roku, została opracowana przez rosyjskiego profesora Aleksieja M.Sheliakina. Dowiedziono w badaniach, że zabiegi wykonywane za pomocą elektrod powierzchniowych są w pełni bezpieczne, pacjenci nie skarżą się na ból w czasie trwania zabiegu. Stymulacji prądem można poddać korę: przedczołową, wzrokową, somatosensoryczną lub ruchową, by uzyskać efekty, które są pożądane w przypadku określonego pacjenta. Mikropolaryzacja mózgu metodą tDCS jest niezwykle popularną formą terapii w Europie Zachodniej oraz w USA. W Norwegi prowadzona jest w ramach rządowego programu, co świadczy o tym, że jest niezwykle skuteczną formą leczenia wszelkiego rodzaju schorzeń wymienionych przez nas powyżej jako wskazania.

tDCS

VII. Zalety mikropolaryzacji.

  1. Bez skutków ubocznych i powikłań (o ile jest wykonana prawidłowo przez wykwalifikowanego, specjalistę).
  2. Bez leków, co zmniejsza toksyczne obciążenie ciała dziecka.
  3. Wpływa na dotkniętą tkankę nerwową, stymulując ich powrót do zdrowia, co nie jest dostępne w przypadku innych metod leczenia.
  4. Jest dobrze tolerowany przez dzieci, procedura jest prawie bezbolesna.
  5. Znacząco zwiększa skuteczność innych metod leczenia w złożonej terapii i przyspiesza proces gojenia.
  6. Nie ma przeciwwskazań do zwiększonej gotowości konwulsyjnej (spontaniczne, obsesyjne ruchy, drgania).

VIII. Umów się na wizytę.

ul. Szkolna 2 (I pietro)
34-400 Nowy Targ
gabinety@nauczyciele.mom.pl
NIP: 7351826278

Terminy terapii tDCS ustalane są indywidualnie dla pacjentów po wcześniejszej rejestracji telefonicznej dzwoniąc pod numer: +48 515·257·505

UWAGA:

Badanie QEEG nie stanowi i nie ma na celu zastąpienia lub bycia alternatywą dla pełnej diagnozy neurologicznej dokonywanej przez lekarza neurologa i stanowi jedynie źródło informacji potrzebnych pracownikom gabinetu terapeutycznego dla prawidłowego przeprowadzenia terapii tDCS.

Gabinet terapeutyczny stanowczo zaleca, aby w przypadku pytań dotyczących stanu zdrowia zasięgnąć porady lekarza lub innej wykwalifikowanej osoby świadczącej usługi medyczne. Nigdy nie należy lekceważyć profesjonalnej porady lekarskiej z powodu informacji uzyskanych od gabinetu terapeutycznego.

Masz pytania? 515 257 505